Kurs podstawowy
Instalacja sterowników programatora USBasp.

Wybór programatora stanowi dla wielu użytkowników dość duży problem. Każdy chce mieć najlepszy programator o największej liczbie możliwości. Jak zwykle koszty sprowadzają nas na ziemię i musimy pogodzić się z pewnymi ograniczeniami. W takim wypadku najlepszym sensownym wyborem jest tani i prosty programator USBasp opracowany przez Thomasa Fischla. Artykuł ten prezentuje sposób instalacji sterowników programatora USBasp w systemie Windows 7 oraz Windows 10 i sposób zintegrowania go z Atmel Studio 7.0

USBasp

Instalacja sterowników programatora USBasp w systemie Windows 7.

Instalacja sterowników w systemie Windows 7 nie jest bezproblemowa z uwagi na brak podpisanych cyfrowo sterowników. Sterowniki możemy pobrać klikając na załącznik na dole artykułu lub ze strony projektu USBasp, do której link umieszczony jest na dole artykułu. Sterowniki rozpakowujemy na dysk twardy swojego komputera. Po włożeniu programatora do wolnego gniazda USB system podejmie próbę instalacji sterowników, lecz za chwilę pojawi się dymek z informacją "Niepowodzenie instalacji oprogramowania sterownika urządzenia". W Menedżerze urządzeń zobaczymy pozycję Inne urządzenia a w niej USBasp oznaczoną żółtym trójkątem z wykrzyknikiem. Programator pozostawiamy wpięty w gniazdo USB.

 

 

Świadczy to o tym, że sterowniki nie zostały zainstalowane poprawnie. W celu instalacji sterowników klikamy prawym przyciskiem myszy na urządzeniu USBasp i wybieramy opcję "Aktualizuj oprogramowanie sterownika..."

 

 

W następnym etapie wyświetli się okno "Kreatora aktualizacji sterowników - USBsp" w którym klikamy na obszar z informacją "Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika".

 

 

W kolejnym oknie klikamy przycisk "Przeglądaj..." i wskazujemy lokalizację sterowników na dysku twardym swojego komputera i klikamy przycisk "Dalej".

 

 

Po chwili wyświetli się ostrzeżenie Zabezpieczenia systemu Windows, na którym należy kliknąć obszar z informacją "Zainstaluj oprogramowanie sterownika mimo to".

 

 

Czekamy cierpliwie, aż pojawi się okienko z informacją, że System Windows zakończył instalowanie oprogramowanie sterownika.

 

 

Klikamy przycisk "Zamknij". Instalacja sterowników programatora USBasp w systemie Windows 7 jest zakończona prawidłowo. Świadczy o tym odpowiedni widok w Menedżerze urządzeń.

 

Instalacja sterowników programatora USBasp w systemie Windows 10.

Instalacja sterowników programatora USBasp w systemie Windows 10 nie jest prosta i bezproblemowa. Nie ma podpisanych cyfrowo sterowników i Windows 10 nie pozwala na ich zainstalowanie. Proces instalacji w tym systemie może przysporzyć problemów, ale jest do zrobienia. Po włożeniu programatora USBasp do wolnego gniazda USB system podejmie próbę zainstalowania sterowników, ale w wyniku tego w Menedżerze urządzeń zobaczymy taki widok:

 

 

Poniżej krok po kroku zainstalujemy sterowniki programatora na czystym Windowsie 10. Komputer został specjalnie na potrzeby tego artykułu przywrócony do ustawień fabrycznych. Więc zaczynamy tę nierówną walkę.

Aby zainstalować sterowniki, które nie są podpisane cyfrowo musimy wyłączyć wymuszanie podpisów sterowników. W tym celu trzymając przycisk Shift klikamy na "Menu Start". Uwaga, programatora USBasp nie może być włożony do żadnego gniazda USB.

 

 

W dalszym ciągu trzymając przycisk Shift klikamy na Zasilanie a potem Uruchom ponownie.

 

 

Pojwi się widok wyboru Opcji ns którym klikamy kafelek Rozwiąż problemy.

 

 

Przejdziemy do kolejnego widoku, na którym klikamy kafelek Opcje zaawansowane.

 

 

Pojawi się widok wyboru opcji zaawansowanych i na tym widoku klikamy kafelek Ustawienia uruchamiania.

 

 

Nie ma lekko. Naszym oczom ukaże się kolejny widok, na którym możemy wreszcie kliknąć przycisk Kontynuuj.

 

 

Zbliżamy się do końca procesu ponownego uruchamiania. Komputer zostanie zrestartowany i wyświetlony zostanie widok wyboru opcji uruchamiania, na którym wciskami klawisz funkcyjny F7.

 

 

Teraz oczekujemy na uruchomienie się systemu Windows 10. Po uruchomieniu systemu przechodzimy do katalogu, w którym znajdują się pobrane i rozpakowane sterowniki i prawym przyciskiem myszy klikamy na plik USBasp.inf, następnie klikamy opcję Zainstaluj.

 

 

Zezwalamy tej aplikacji na zmiany na swoim urządzeniu, klikając Tak.

 

 

Naszym oczom ukarze się ostrzeżenie Zabezpieczenia systemu Windows, na którym należy kliknąć obszar z informacją "Zainstaluj oprogramowanie sterownika mimo to".

 

 

Po chwili wyświetli się komunikat:

 

 

Oznacza to, że instalacja sterownika programatora USBasp została zakończona sukcesem. Programator został poprawnie zainstalowany. Teraz wkładamy programator do wolnego gniazda USB. W Menedżerze urządzeń będziemy mieli taki oto widok:

 

 

W ten sposób doszliśmy do końca instalowania sterowników programatora w systemie Windows 10. W następnym artykule dowiemy się jak zintegrować sterownik USBasp z Atmel Studio 7.0.

Autor: Orici
Załączniki
Wyświetleń: 1838|Komentarzy: 0|Ocena: 0|Głosów: 0