Kurs podstawowy
Instalacja klona programatora AVRISP mkII

Jednym z najważniejszych narzędzi do programowania mikrokontrolerów jest programator. Bez niego mikrokontroler to tylko układ scalony, w dodatku martwy. To za pomocą programatora wgrywamy do mikrokontrolera program, dzięki któremu zaczyna on pracować i wykonywać określone funkcje.

W tym artykule poznamy sposób instalacji programatora zgodnego z AVRISP mkII firmy Atmel. Pracować będziemy na klonie oryginalnego programatora, który zapewnia te same możliwości ale za niższą cenę i przy pełnym wsparciu ze strony Atmel Studio 7.0. Takie połączenie jest przeze mnie rekomendowane i będziemy je wykorzystywać w następnych artykułach.

 

Używane przeze mnie urządzenie to klon programatora AVRISP mkII firmy Atmel, którego producentem jest firma ELTRONICS z Tczewa. Za pomocą tego programatora możemy programować wszystkie 8 bitowe mikrokontrolery AVR firmy Atmel. Umożliwia też zmianę firmware, co pozwala na możliwość programowania nadchodzących mikrokontrolerów AVR. Instalacja sterowników tego programatora jest banalna.

 

 

Przed podłączeniem programatora musimy mieć zainstalowaną platformę Atmel Studio 7.0. Podłączamy programator do portu USB komputera. Nie stosujemy żadnych rozdzielaczy. Programator trzeba ustawić w konfiguracji Atmel Studio za pomocą przycisku MODE. Dioda sygnalizująca stan pracy (LED2/PRG) ma mignąć 2 razy i zaświecić się światłem ciągłym. Po chwili system Windows wykryje urządzenie i zainstaluje sterowniki. Dioda LED2/PRG zmieni kolor na zielony. Oznacza to, że instalacja przebiegłą poprawnie. W menedżerze urządzeń pojawi się także nowe urządzenie.

 

 

 

Teraz przyszedł czas na aktualizację firmware programatora. W tym celu należy pobrać program FLIP. Link do programu FLIP w wersji 3.4.7 z dołączonym środowiskiem Java Runtime znajduje się na dole artykułu. Gdy zakończy się pobieranie programu instalujemy go wykonując polecenia instalatora. Gdy program FlIP mamy już zainstalowany podłączamy programator do portu USB komputera. Nie stosować żadnych rozdzielaczy, gdyż system Windows może nie wykryć urządzenia i nic nie damy rady zrobić.

Na programatorze wciskamy i przytrzymujemy przycisk MODE, następnie wciskamy i trzymamy przycisk HWB. Zwalniamy przycisk MODE i na końcu zwalniamy przycisk HWB. Dioda LED2/PRG powinna być wygaszona. System Windows automatycznie wykryje urządzenie i zainstaluje sterowniki. Prawidłowo zainstalowane urządzenie widoczne jest w Menedżerze urządzeń jako Atmel USB Devices -> AT90USB162.

 

 

Teraz uruchamiamy program FLIP i klikamy menu Device i wybieramy opcję Select

 

 

Otworzy się okienko dialogowe, w którym wybieramy pozycję AT90USB162 i klikamy OK.

 

 

Kolej na ustawienie połączenia z urządzeniem. Klikamy ikonkę wtyczki i wybieramy opcję USB.

 

 

Klikamy przycisk Open.

 

 

W oknie programu wypełni się kilka pól. Teraz klikamy ikonę Load HEX file i wybieramy najnowszy wsad każdy programator dysponuje swoim fabrycznym wsadem. Dla tego konkretnego urządzenia firmware dostępne jest do pobrania w sekcji załączników na dole artykułu.

 

 

 

Teraz wystarczy kliknąć przycisk Run i poczekać na załadowanie do urządzenia nowego firmware.

 

 

Na koniec klikamy przycisk Start Application aby zrestartować urządzenie i wyjść z trybu uaktualniania firmware.

 

 

To już koniec. Mamy prawidłowo zainstalowany programator i zaktualizowaliśmy jego firmware. Teraz możemy przejść do pracy z mikrokontrolerami.

Taka procedura dotyczy praktycznie każdego klona AVRISP mkII. Koszt takiego programatora to ok 70 zł. Uważam, że jest to najlepsze wyjście i nie warto żałować tych pieniędzy i kupować za kilkanaście złotych programator USBasp, który nie daje nic oprócz ryzyka zablokowania mikrokontrolera. Nie mówię, że wszystkie USBasp są niedobre. Za dobrej jakości USBasp z translatorami napięć trzeba także zapłacić  60 - 70 zł. Więc moim zdaniem nie warto się zastanawiać i zakupić urządzenie, które w pełni wykorzystamy z Atmel Studio 7.0. W przyszłości napiszę artykuł, w którym podzielę się wrażeniami z instalacji i użytkowania oryginalnego programatora firmy Atmel, czyli ATMEL ICE, który podobno może wszystko.

Autor: Orici
Wyświetleń: 1070|Komentarzy: 0|Ocena: 0|Głosów: 0