Kurs podstawowy
Mikrokontrolery AVR - Wprowadzenie

Wprowadzenie do cyklu artykułów o mikrokontrolerach rodziny AVR, będących formą poradnika pomocnego w nauce programowania mikrokontrolerów i budowie własnych układów w oparciu o te mikrokontrolery. Wraz z ukazywaniem się kolejnych artykułów uczyć będziemy się podstaw techniki mikroprocesorowej oraz wykorzystywać mikrokontrolery do budowy przykładowych układów aby zrozumieć na jakiej zasadzie działają wykorzystywane przez nas urządzenia codziennego użytku.

Wprowadzenie.

W tej serii artykułów chcę przedstawić mikrokontrolery rodziny AVR produkowane przez firmę Atmel. Mikrokontrolery tej rodziny są jednoukładowymi mikrokomputerami, które zdobyły bardzo dużą popularność z uwagi na prostotę programowania, szybkość działania oraz łatwe uruchomienie. Wykorzystywane są one przez hobbystów, a także stosowane są w komercyjnych produktach do zastosowań profesjonalnych. Bardzo popularna platforma Arduino bazuje właśnie na mikrokontrolerach Atmel AVR.

Pomimo prostej implementacji i łatwemu programowaniu można na ich podstawie realizować wiele ciekawych, a nawet skomplikowanych projektów, które pozwolą na uczyć się posługiwania mikrokontrolerami w szerokim zakresie. To właśnie powszechna dostępność, niska cena i łatwy dostęp do narzędzi programistycznych przemawiają za tym, aby to od nich zacząć przygodę z projektowaniem urządzeń mikroprocesorowych.

W artykułach tej serii będę przedstawiał kolejne etapy zgłębiania tajemnic mikrokontrolerów AVR. Od czytelnika wymagać muszę podstawowej znajomości języka C/C++. Potrzebne informacje znaleźć można w artykułach o programowaniu w języku C/C++, które znaleźć można w serwisie ATTERO.PL a także w literaturze i na innych stronach w Internecie, Osobiście polecam książkę Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania autorstwa Mirosława Kardasia, wydanej nakładem Wydawnictwa ATNEL. Książka ta w bardzo przejrzysty sposób wprowadza czytelnika w arkana techniki mikroprocesorowej.

Kolejną zasadą, którą będziemy wykorzystywać jest przygotowanie teoretyczne do każdej operacji, którą będziemy opisywać. Fakt jest taki, że mikrokontroler to zamknięta kostka, w której siedzi coś, co wykonuje różne operacje i reaguje na stany przyłączonych urządzeń peryferyjnych lub zmienia ich stan. Jest to główna bariera, blokująca użytkowników przed nauką i stosowaniem mikrokontrolerów. Producent opracował i udostępnia notę katalogową każdego produkowanego typu mikrokontrolera, w której znajdują się szczegółowe przepisy w jaki sposób jego używać. Nota katalogowa będzie naszą biblią, bez której nie można podchodzić do przygody z mikrokontrolerami.

Z własnego doświadczenia wiem, że nauka nie powinna być podzielona na naukę teorii oraz na ćwiczenia praktyczne. Każde nowe zagadnienie powinno być niezwłocznie sprawdzane w praktyce. Pozwala to na szybsze zrozumienie procesów zanim zapomni się teorii. Moim zdaniem jest to najlepsza droga do nauczenia się tematu.

Na tym zakończę wprowadzenie i zapraszam do nauki programowania mikrokontrolerów AVR. Artykuły będą ukazywały się sukcesywnie i razem będziemy uczyć się czym są i jak używać mikrokontrolerów rodziny AVR. Do artykułów wykorzystywać będziemy w pierwszej kolejności mikrokontrolery Atmega32 oraz Atmega8.

 

Autor: Orici
Wyświetleń: 363|Komentarzy: 0|Ocena: 0|Głosów: 0